Nikto ich nemá rád...a budú ich aj nenávidieť !

Autor: Pavol Štulajter | 11.12.2011 o 19:23 | (upravené 9.9.2012 o 20:55) Karma článku: 7,24 | Prečítané:  1069x

Obdobie plesov, ale nie len...Znovu sa zviditeľnia a budú ohurovať národ drahými róbami, autami, spôsobom života, vzťahmi, milodarmi... "Celebritami" nazývané osoby, žijúce na "vysokej nohe" a "ich" večne forsírované postavenie v práci, záujmy, "ich" deti a kontakty, "ich" maniere, plány a dovolenky, "ich" zlozvyky, slabosti, nemorálnosti a možno ani nie celkom "ich"- bohatstvo... Slovensko "točí" okolo stovky tých istých, hoci nie je najmenšie na svete.

Nie, nie je to len závisť neschopných, ktorí s novinami v rukách a skrivenými tvárami žasnú nad "pikoškami zazobancov". Ani úbohosť neschopných divákov, prenasledovaných vtieravými zbytočnosťami z "ich" života. Je to skôr pocit pobúrenia  nad  nerovnosťou, absolútne nesúvisiacou so schopnosťami (neplatí u športovcov). A z plytvania hodnotami, ktoré chýbajú tisíckam ich skutočných tvorcov. Vraj, iba pred bohom sme si rovní - takto je ten "biľag" druhoradosti väčšiny v triednej hierarchii zdôvodnený... Je prirodzené, že vyvoláva - a to na celom svete - antipatie voči nim - boháčom !

Málokto je spokojný s tým čo má, čo vlastní a ako - tak ovláda. Mnohí z nás zasväcujú celý život honbe za mamonou, postavením, slávou a závisti bohatším. Ambície so šťastím, vynaliezavosť, známosti a risk, bývajú triedička na umiestnenie v rebríčku úspešnosti. Tej nižšej... Koktail dravosti, hazardu, bezohľadných podvodov úplatkov a zastrašovania, zasa predpokladom bohatstva... Nehorázneho !

Avšak najvýznamnejší spôsob, ako sa stať členom klubu horných tisíc, je využiť možnosť ukradnúť, príležitosť obohatiť sa, na úkor iných. Vlastne, takmer vždy ide práve o to. No pravdaže, zákonmi ošetrená krádež, nie je trestná, tak čo...?! Tichá, dobre utajená spriaznenosť aktérov - predpoklad úspešnosti. Nakoniec ich ešte oceňujú za ojedinelý prínos spoločnosti !

A keď už majú takmer všetko, už to neutajíš, vtedy to prichádza. Falošný, až vtieravý postoj podriadenosti okolia! Akéhosi strachu z možných problémov od všemocného... Boháč neomylne cíti vynútenú hru chudáka - o výhody a finančný prospechu od mecenáša - robí mu to dobre, rastie sebadôvera a na strach zabúda...

Elita si kupuje falošné priateľstvo, náklonnosť, no hlavne zhovievavosť chudoby voči nim. Majú to ťažké, najimä ak ich navyše bolí - výška ceny. Aj za toto sa jednajú, znižujú ju, ako sú naučení za tovar... Na druhej strane, už iba fanatickí jednotlivci dnes dokážu odmietnuť úplatný peniaz, ktorý si aj tak v práci dodatočne oddrú. Málokedy oň skutočne zabojujú - úspešný vzor lekári.

Mecenáša neznášame práve za jeho úplatok - dar a ním vynucované prejavy rešpektu, náklonnosti, vďaky.

Ľudia nenažrancov nenávidia úmerne k množstvu peňazí ktoré vlastnia - a určite budú, tak ako nakoniec vždy v minulosti, prví na rane, keď sa začne mela. Za všetky životné potiaže neuznávaných, ktoré ich stretnú a nebudú sa dať prežiť... Všetci sa nemajú kam skryť, splynúť s masami, lebo nedokážu žiť tak, ako masy.

Vždy pritom zhorí aj obilie a časť pýru zostane... Ale osoží.

Život nadobudol kontúry maškarného plesu, kde realita za škraboškou, vyzerá hrozivo. Vyhlásení sponzori však radi platia za ilúziu... Veď to nejde z poctivého !

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Ani vyšetrovanie Dúhu nepripraví o verejné zákazky. Pozrite sa, čo stavia

Zmluva na výstavbu tunela za 500 miliónov eur rieši korupciu, vyšetrovanie daní nie.

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi.


Už ste čítali?