Hrdosť - dôsledok aj príčina

Autor: Pavol Štulajter | 15.4.2011 o 11:53 | (upravené 16.4.2011 o 16:01) Karma článku: 4,69 | Prečítané:  1087x

 Je atribútom hrdosti štátna zástava, osadená v rohu udržiavanej záhrady, každej súkromnej vily s bazénom, niekde na okraji Chicaga ?! Starostlivo uložená uniforma a potláčané spomienky na vietnamský prales... Alebo "naklonované hlavy v brigadírkach", s očami "do šikma" a pohľadom smer tribúna - v dlhých radoch vo štvorcoch, na námestí v Pekingu ?! Zvuk píšťal a bubnov, delený suchým praskotom dopadajúcich nôh v kožených čižmách... Keď biely kolonizátor, spolu s "uniformami" opúšťa hranice štátu ?! Konečne život podľa predstáv, s vlastnými ľuďmi, hneď po uprataní ulíc...

 Keď sa naše mená ozývali preplnenou aulou a z úst strašiaka v čiernom, s pozlátenou reťazou na krku, sa po stisku ruky ozvalo:"Blahoželám...", s diplomom v ruke a zle utajovanou hrdosťou po výbuchu slávy v duši, som svižne, no dôstojne odkráčal za potlesku - len pre mňa ! - na svoje miesto medzi sedadlá v polkruhu. Až potom som sa vracal do duševnej pohody z pocitu, navždy ukončenej, päťročnej činnosti na škole...

 Vysušená, hnedá tvár ženy s hlbokými vráskami, niekde v strede Sudánu, víta vnuka z úspešného návratu po štúdiách v Prahe a Nitre... Mustafa je už ženatý tridsiatnik, má tri deti a k rodine sa dostal z Československa iba štyrikrát za šesť rokov. "Teraz už bude určite dobre a tá sláva...!"- rozmýšľa starena. Myslí na Mustafovu matku,"...umrela pred rokom na kiahne, či čo... Deti sú k svetu, najstarší chodí do školy, len načo kupoval tie farebné tričká, hneď budú ako...". Celá dedina prišla pozrieť na jej vnuka, stoja sporo zahalení, čumia v kruhu okolo námestíčka ?, ako na slávnosti, len otec ešte neprišiel z poľa... "Hovoril, že páni chcú z neho ministra ! Teraz budú všetci aj na ňu inak pozerať !"...hrdo sa na chvíľu vypla, ako jej vetchá starecká postava dovolila.  

 Hrdosť je dedičstvo z minulosti ?! Za všetky národné víťazstvá, s osobnou účasťou deda či otca na nich... Je to vedomie v silu ľudstva, v poznávanie neznámeho so schopnosťou vysporiadať sa s katastrofami spôsobovanými často - sami sebe ?! Pocity z prvenstva v pretekoch za objavmi, v športových dueloch...a dosiahnutými zámermi v práci s rizikom, úspešné skúšky a prekvapenia statočnosti blízkych v napätých chvíľach života... Povznášajúce dôsledky života, hodné hrdosti.

 - Na úrad práce mal ísť do troch dní po skončení práce. Dostal odstupné tri platy, ešte preplatili dovolenku týždeň... Dajako bude a chytí sa hocičoho, čo bude voľné, aj za menej ako dostával u rakúšana na linke... Vraj kríza! a normy už boli také, že ani na WC sa nedalo ! Len keby bol vydržal aspoň do leta, veď výrobky zákazník bral...?! Na poli by ešte vykonal aj s mladšími, ale inde ho v päťdesiatosmičke ťažko vezmú. Nevládze na tých nočných voľáko a pokým sa zaučí... Toto už pred dôchodkom nemalo prísť ! Kdeže na úrad !, hanbiť sa pred ostatnými ?!, samí cigán, bedár a potom tie paničky... Bol tam nakuknúť, akože len tak ! Nie, nepôjde a radšej sa uskromní, v záhradke niečo dopestuje a na tom družstve niečo dajú zarobiť... Veď veľa nepotrebuje a predčasný dôchodok hádam nezrušia do dvoch rokov...?! Ponižovať sa, mu nikdy nešlo a ani nebolo treba až teraz, na súkromnom... Hrdosť mu nedá, ale bude príčinou ako najbližšie prežije !

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Ani vyšetrovanie Dúhu nepripraví o verejné zákazky. Pozrite sa, čo stavia

Zmluva na výstavbu tunela za 500 miliónov eur rieši korupciu, vyšetrovanie daní nie.

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi.


Už ste čítali?