Modrá planéta, poznačená čiernou

Autor: Pavol Štulajter | 31.3.2011 o 9:07 | (upravené 1.4.2011 o 8:59) Karma článku: 4,77 | Prečítané:  843x

 Odosobnite sa, rozviňte zemeguľu na jednu veľkú plochu... Hnedozelené kontinenty, kde na "fliačkoch" zeme, oddelených medzi sebou modrými oceánmi... žijú. Niečo ako - "božie oko", pozorujúce "ľudské mraveniská", farebne označené podľa ich sociálnej príslušnosti... Hladujúci sú sfarbení "tmavo" a vtedy sa vám to ukáže !  

 Potraviny sú teraz najdrahšie za posledných 21 rokov, vyhlásila organizácia spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO). Sú drahšie, ako počas potravinovej krízy v roku 2008 a vo všeobecnosti je to dôsledok cien ropy, výpadku úrody v Rusku, Ukrajine, Argentíne a Austrálii, spôsobené počasím... U nás na Slovensku aj napĺňaním štátnej kasy !

 Niektoré kontinenty, napríklad Afrika, majú svoju prirodzenú farbu veľmi silne poznačenú tmavou, až čiernou. Je to farba utrpenia a chorôb z hladu... Čierna bledne v Južnej Amerike a Ázii. Vždy tmavne najimä na vidieku a okolo metropol štátov. Prirodzene sa nevyhýba ani Severnej Amerike - kde tmavá na juhu, prechádza cez svetlejšiu do čiernych malých bodov v každom osídlenom mieste, až hore na sever... Všade je známy "pán Hlad" ! Na ostrovoch i vnútrozemí, v Austrálii, Európe... Miliarda, teda šestina ľudstva, trpí hladom !

 Rastúce ceny potravín, sú vážnou hrozbou pre svet a podľa prezidenta Svetovej banky, Roberta Zoellicka, môžu destabilizovať niektoré časti sveta, vyvolanými nepokojmi ! Ani len zmienka o špekuláciách na burze !Stalo sa a vojna začala... U nás, na východe sa očakáva ! Na západe sociálne akcie bez účinku !

 Na druhej strane, z výsledkov Svetového fondu na ochranu prírody (WWF), tretina vyrobených potravín končí v "odpadkovom koši" ! Vo vyspelých štátoch plytvaním, v chudobných neošetrené pri skladovaní. Nemecko vyhodí ročne 20 mil ton ptravín, Veľká Británia vyhodí 220 tisíc chlebov, 1,6 mil banánov a 5 mil zemiakov, každý obyvateľ Viedne vyhodí ročne 44 kg ešte nerozbalených potravín, no a supermarket 17 ton. Američan sa zbavuje až polovice vyrobeného jedla, čo by nasýtilo v prepočte - všetkých hladujúcich Afričanov ! Podľa údajov WWF, Švédi s 27% podielom vyhodených potravín škodia ovzdušiu tak, ako jedna sedmina počtu všetkých vozidiel v krajine. A planétu dusíme skleníkovými plynmi - aj z hniloby potravín !

 Naše sídliská, s objemnými kontajnermi ako skladmi, sú podelené medzi stálych zákazníkov, bránia svoje teritórium aj bitkou. Ich dotrieďovanie a nákup, je udivujúco bohatý, podľa plných kočíkov a kár. Tlačia ich pravidelne tí istí, oblečení v pestrom štýle celebrít umeleckého neba...určite ich oblieka a vizážuje ten istý stylista. Cennosťou sú speňažiteľné suroviny, lebo vedia, že žijú v dobe, keď - za peniaze kúpia všetko...! Potraviny neseparujeme ako papier, plast a sklo - podľa somrákov, sa takto lepšie zachovajú tie použiteľné pre nich... Ide o hygienu ?! Veď predstavte si na kope všetko biologické, rozmazané riedkymi zvyškami a hnilobou ! Títo hladom netrpia, ba hovoria...niekedy by z toho boli bakchanálie... Koľko potravín v tejto situácii vyhadzujú Slováci v mestách ?!

 Hlad plodí jednoznačne rozbroje, napätie a vojny. Pre niektorých výnosný podnik ! Vojny sú dočasné riešenie hladu, s jedinou daňou - smrť...

 Čierna preniká postupne viac, aj do krajín, kde túto farbu hladu nepoznali celé desaťročia. Keby tak pažravá skupina nemala možnosť zhromažďovať zisky a žila skromnejšie bez nadbytku všetkého...?! Dobrovoľne to však nebude !

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Ani vyšetrovanie Dúhu nepripraví o verejné zákazky. Pozrite sa, čo stavia

Zmluva na výstavbu tunela za 500 miliónov eur rieši korupciu, vyšetrovanie daní nie.

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi.


Už ste čítali?