Fuj, ale je zima...!

Autor: Pavol Štulajter | 29.3.2011 o 12:20 | (upravené 11.2.2012 o 18:39) Karma článku: 4,08 | Prečítané:  1297x

Mne sa určite nezdá ! Žeby teplo, včeobecne i konkrétne pre mňa, nebolo strategické ?! Teplárne, určené na odpredaj do súkromných rúk "podnikavcov", poriadne limitujú úroveň života u nás... Veď hej, kdesi na rovníku, ale toto zemepisné pásmo pre snehuliakov...?! Približne pol roka sme odkázaní na kúrenie v príbytkoch, odhliadnuc od teplej vody. Pričom závislosť na tejto forme energie, už majú aj zvieratá, rastliny, dokonca elektronika, voda i vzduch, ktorý dýchame. Civilizácia mení "strategickú hodnotu komodít", vzhľadom na dobu a miesto...

Každý z nás, si to v živote skúsil :... nedýchať 30 sekúnd, ...nepiť celý deň, ...nejesť dva dni... V zime, ako pocite na tele, nechcem, nebudem, lebo nevydržím - niekedy ani pol hodiny ! Teplo je! v rukách dodávateľa a odberateľa dostatočne strategické na to, aby ho štát strážil a zabezpečoval jeho zdroje, vrátane surovín pre jeho výrobu ! Okrem tohoto, už nezostalo veľa štátu na povinnostiach voči občanovi, za daňové výpalníctvo... Nedostatok tepla znamená smrť, v širšom ponímaní života na Zemi i konkrétnom slova zmysle, v obydliach väčšiny civilizovaných Európanov...

Iba ak súčasní vládni predstavitelia mysleli na...

U "menej civilizovaných", aj v činžiakoch na Slovensku, hoci teplo potrebujú nepopierateľne, tepláreň nehrá strategickú úlohu... Nižším životným štandardom, nielen že  šetria od skleníkových plynov ovzdušie, ale ani netlačia na úradníkov, plniť si perspektívne povinnosť zabezpečovať im teplo. Aj tak je nehorázne drahé ! Veď zdroje tejto energie sú všade okolo nás. Stačí tú zimu chvíľu vydržať a zdravým pohybom v neďalekom lese, keď bližšie horľavý odpad už nie je, vyťať niečo menej chránené... A v "kolibe" je pohoda, občas dotvorená iným, tekutým zdrojom tepla.

Väčší nárast takejto skupiny obyvateľov, by ale priniesol aj pre vedenie štátu iný, naliehavejší problém - už neriešiteľný iba - dávkami v núdzi...!

Pri predstave, kam sa valí súčasná energetická situácia vo svete i u nás, počujem, ako znie stále častejšie od novembra 2011, do apríla 2012, po sídliskách, v domácnostiach na Slovensku: "Fuj, ale je zima...!"

Bacha na otvorený oheň zlosti, u tých, čo nebudú mať na tepláreň, preskočí aj do inak nehorľavých hradov !

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ľudia si môžu dovoliť dospieť neskôr, dvadsaťpäť rokov je nových osemnásť

Vedci naznačujú, že ľudia dnes dospievajú pomalšie.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?