Ľavorukí v podnikaní

Autor: Pavol Štulajter | 25.3.2011 o 7:36 | (upravené 25.3.2011 o 8:06) Karma článku: 5,47 | Prečítané:  1022x

 Najväčšie negatívum po prevrate u nás, to mi dá za pravdu väčšina ak nie všetci, je nedostatočný príjem u viac než 50% obyvateľov republiky. Nedostatočný v tom zmysle, že im nepokryje náklady na prežitie bez toho, aby sa zadlžovali a nejedná sa u nich o zbytočnosti, či plytvanie v nákupoch a platbách. Dôvodom takéhoto "ožobráčenia", bol "frontálny" tlak všetkých legitimných orgánov, do privatizácie. Podarila sa a 20% produktívnych osôb zostalo "na dlažbe", pravda ak tam nejaká bola, alebo na blate, kde nebola... Ďalších 40%, s nižšou, alebo "nepotrebnou" odbornosťou, pracujúci v službách a zvyškoch pôvodnej výroby, balansujú doteraz medzi úradmi práce a "príležitosťou". Za minimálnu mzdu, dávky v nezamestnanosti, alebo sociálnu výpomoc... 

 Riešenie tejto situácie, je po celú dobu dvoch desaťročí u každej doterajšej vlády, vábiť k nám cudzích kapitalistov, investorov... Hlásnou trúbou sľubovali zlepšenie situácie a z vďaky za vstup na naše územie, sa konali vždy oslavy a vítačky "záchrancov nášho hospodárstva"... Výpočet všetkých, ktorí doteraz prišli a po čase odišli, by bol  poriadne obsažný. Dlhodobé pôsobenie u nás, si udržalo snáď len zo desať podnikov s väčším počtom zmestnancov.

 Podmienky vytvárania výrobných subjektov vlastných, či dokonca vznik štátnych podnikov, až na osem sociálnych - žiadny ! Beztrestná neschopnosť na všetkých úrovniach riadenia !

  Po zvážení luxusných podmienok podnikania pri vstupe cudzincov, vylepšené samotnými investormi vydieraním z pozície vábeného, šlo vždy skôr o pomoc zahraničnému kapitálu ! Veď zvážte o čo lepšie sa podniká, keď máte 5 až 10 ročné daňové prázdniny, na každého zamestnaného dostanete mnohotisícové príspevky, poplatky za užívanie plôch, či stavieb zrušené, nedotknuteľnosť inšpektorátmi práce, súdnictvom a odbormi - ručená štátom... Určite nie sú vymenované všetky výhody, ktoré obchádzajú domácich podnikateľov... A čo zostáva po nich ? - ušlé zisky z výroby do ekonomík príšelcov, ponechané stavby zívajúce prázdnotou, spolu s odpadmi a stresovanými robotníkmi s neuhradenými mzdami, či  faktúrami za služby a materiál... Ich pôsobenie u nás, je produkovaná strata pre hospodárstvo. Trochu podobné stavu, po odchode sovietskych vojsk v 1991-om !

 Tvrdenie, že nezáleží komu patrí kapitál, ani odkiaľ pochádza podnikateľ, len nech podniká u nás, je debilina a popiera samotnú podstatu súkromného vlastníctva! Už takmer všetko vlastnia u nás cudzinci. My nič, iba závislosť... Dlhodobá konštanta 400 tisíc v rezervoári nezamestnaných, je dôkaz !

Je pohodlné pre vládu, dávať cudzincom bonusy - s províziou pre seba, bez osobnej zodpovednosti za efekt a návratnosť. A navyše, získať spoločnosťou velebené "víťazstvo v medzinárodných pretekoch" o zásluhy z vytvárania pracovných miest. Ľudia, z núdze nevraživí voči sebe v snahe získať prácu, si ani neuvedomujú zvrátenosť tejto filozofie nezamestnanosti... Čo na tom, že budú pracovať iba dočasne ?! A odvody za zamestnanca počas ryžovania podniku u nás, nepokryjú ani vložené náklady štátom...?!

 Dočasnosť vládnej garnitúry, nevyžaduje perspektívnosť jej krokov, najimä ak sa nevyvodzujú dôsledky... Preto každá v samospráva nepodniká, ale predáva !

 Čudujete sa ďalším štátnym pôžičkám ?, veď treba po nich vyplátať diery a pozvať ďalších...! Taký krach podniku, je bohovsky výhodný pre majiteľa a štát sa tvári, ako zneužitá osemnástka - bezradne, veď za nič nemôže ! Keby rozvinul také družstevníctvo, zakladal obecné a mestské podniky už pred pätnástimi rokmi, udržal si v obci obyvateľov, odborníkov v meste, využil absolventov škôl, vyriešil nezamestnanosť a ponižovanie ľudí "sociálnou dávkou v núdzi"...! To tá masa úradníkov nevie ?! Myslia si, že nadpriemerné platy berú iba za vyplnené tabuľky a prekladanie papierov na stole...?!

 Stratégia rozvoja Slovenského hospodárstva, uprednostňuje pomoc domácim podnikateľom, doteraz 30% z celkového počtu.

 Hoci pozde, no načrtnutá cesta "sociálnych podnikov" za predchádzajúcej vlády, je riešenie. Podstatne iným prístupom, serióznym, zodpovedným, na vyššej úrovni, aká bola doteraz. Zdroje EÚ, sa nám núkajú nevyužité, ale súčasná vláda je v hibernácii, "ukojená" kritikou predchádzajúcich kiksov Tomanovej... Nevie podnikať ! Zatiaľ však prešibaní investori západu, stále kradnú ľahkú korisť ziskov u nás! 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ľudia si môžu dovoliť dospieť neskôr, dvadsaťpäť rokov je nových osemnásť

Vedci naznačujú, že ľudia dnes dospievajú pomalšie.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?