Zdravotníctvo "Damoklov meč"

Autor: Pavol Štulajter | 21.3.2011 o 7:06 | (upravené 22.3.2011 o 21:28) Karma článku: 6,27 | Prečítané:  1192x

Fenomén zdravotníctva je súčasť každej kultúry na ceste vývoja, počas existencie ľudstva. Podľa zdravia majority, nemyslím iba krátkodobé epidémie, prispôsobuje sa systém liečby a zábezpeky zdravotného stavu v populácii možnostiam, vrátane predchádzaniu najčastejších chorobných stavov. Niekedy viac, inokedy menej úspešne. Cieľ zostáva vždy jednoznačný - stabilizovaný štandard zdravotného zabezpečenia ľudí, odpovedajúci miestu a dobe, civilizácii, v ktorej sa nachádza spoločnosť. Nie jednotlivci ! Dnes, dôvera v účinnosť zdravotnej starostlivosti u nás, nahrádza vo vedomí verejnosti ohrozenie a neistota, oproti bývalej relatívnej spoľahlivosti. Gesto, vyjadrujúce názor na jej stav, je - mávnutie rukou a pľuvanec na chodník...    

 Môže národ "ochorieť" ? Nemyslím politický ošiaľ, ktorý vtiahne masy do choroby mysle a súdnosti - do vojny... Ale môže ! Ide mi o dôsledky takéhoto násilia. O vojnových invalidov uznaných i neuznaných lekárskou posudkovou komisiou, stav národa, keď neviete u koľkých a kedy presne prepukne v tele účinok chemickej, atómovej, ale hlavne psychologickej deštrukcie, pôsobiacej na ľudí. Prejavy choroby národa, aj dnes, sú najčastejšie stresového pôvodu, ako dôsledok. A po vojne, bol ním národ riadne infikovaný...

 Musíme uznať, že povojnová generácia nemá v sebe symptómy toho besnenia. Je iba svedkom napáchaného. Zdravotníctvo tejto doby, nieslo črty uvoľnenosti, hrdosti a dôležitosti, nenáhlivej civilizovanej ochoty pomáhať všetkým chorím. Socialistické, bolo máločo svetové, ale isté, to teda áno... Nikdy nenastal stav, žeby základné lekárske zákroky zostali nezaplatené, alebo odmietli človeku ošetrenie a liečbu, či dokonca krach nemocníc, lebo nemajú na faktúry z vodární, plynární, elektrární - záverečná, krach, štrajkujeme...! Výnimky v kvalite ošetrenia a starostlivosti boli, sú a budú. Pravda, tí čo zostali chorí zo socializmu, budú určite namietať, je to ich ventil zväčša neprežitého, iba počutého. Viem, sú aj boľaví, nevyliečení a pozostalí, ale aj liečení kľudom na stavbe domu... Dôsledok úrovne každej doby.

 Je logické, že vyspelý západ nám ušiel vedecky i technicky ! Nám zostal charakter, v širšom zhovievavom kontexte. Veď zatiaľ čo u nás platilo - spoločne zo spoločného pre všetkých, tam sa riadili heslom - dajbože ale hneď, nech to stojí čokoľvek, keď platí pracháč ! Dnes sa k tomu blížime aj u nás... Áno, len v akých stresových podmienkach...?!

 Ako sa zmenili zdravotné poisťovne a na čo sú ?! Akciovky, so snahou uspokojiť manažérov ziskami, bez záujmu o zdravie občanov. Koketujúce s nadnárodnými liekomafiami, za aktívnej podpory ministra a vlády... Pôvodná náplň, kontrolovaná a hlavne s vylúčením ziskovosti, bola pri jedinej, VZP sociálnejšia - pre ľudí ! Dnes sú rukojemníci zvôle niekoľkých ZP tak lekári, ako aj pacienti, vyhrali jackpot našich odvodov, nuž si užívajú ! Manažment počíta na stovku poberajúcich vysoko nadpriemerné platy s bonusmi... Diagnóza - nenažranosť podnikateľa !

 Neudržiavané budovy nemocníc z minulého režimu, nielenže sú ťažko dostupné pre vidiečanov, ale totálne rušenie oddelení nastalo aj v okresných mestách. A dnes už nik nevie, či bude ešte potrebný zásah lekárov, keď sa k nim konečne pacient dostanete, alebo aké miesto narodenia budú mať napríklad deti Záhorákov, kým ich rodiace matky dovezú 50 km do Blavy ? Cez prekážky typu - poukazy všeobecného k odbornému, zrušené dopravné spoje, ceny liekov, sa hrdinsky so zaťatými zubami v ošúchanom oblečení, dostala väčšina... Väčšina, no niektorím v chudobe, zostala domáca homeopatia pri rozhodovaní, či sa najesť miesto lieku ! Vláda chystá ďalšie obmedzenia - stresuje od jej nástupu...  

 Už v súčasnosti nemocnice požadujú od pacientov vlastné pyžamá, príbory, toaletný papier... V Malackách za dvojku izbu žiadajú poplatok viac než rok a keď im v programe operácií nevyšiel plán, boli sme pacienti (deň doma a...) dva dni v očakávaní operácie nohy - hladní, iba o čaji ! Poplatky chystajú vo všetkých nemocniciach. Za nocľah 3€, za stravu 5€, pohotovosť 3€ a zneužitie pohotovosti 6€, toto sú požiadavky lekárov. Minister nevylučuje v dohľadnej dobe zaviesť znovu platenie vyšetrenia u všeobecného lekára, priplácanie za drahšie zákroky - rádovo v stovkách eur, pracujúcim zvýšenie odvodov na pripoistenie... Za svojich poistencov však odvody znižuje, čím zníži disponibilný fond. Znižuje direktívne počet lôžok v nemocniciach o 15%, paradoxne teraz, keď starnutie obyvateľstva, teda závislých na zdravotných službách, rastie. Nemocnice sú perspektívne určené do akcioviek, po oddĺžení - privatizácia... Po zvýšení cien liekov, u tisíc druhov, nazývaného tiež preklasifikácia, bude toto už nie "Damoklova hrozba", ale padajúca čepeľ gilotíny na krky pacientov ! A lekársky personál, ktorý doteraz neodišiel ku Germánom, ide kvôli platom protestovať, aj štrajkovať už 1. apríla ! Verím, nejde o žart dátumu a že uspejú.

Najviac využívajúci zdravotnú pomoc u nás, dôchodcovia a deti chudoby, sú v počte do dvoch miliónov ľudí... Je to najpočetnejšia skupina potenciálnych voličov, po zjednotení teda sami môžu určiť hranice zdravotnej reformy, zákony, postupy...!  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ľudia si môžu dovoliť dospieť neskôr, dvadsaťpäť rokov je nových osemnásť

Vedci naznačujú, že ľudia dnes dospievajú pomalšie.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?