Slnečnica

Autor: Pavol Štulajter | 9.3.2011 o 12:00 | (upravené 10.3.2011 o 11:19) Karma článku: 5,21 | Prečítané:  1086x

Na poli plnom rozkvitnutých slnečníc, vždy nájdete jednu najkrajšiu, najviac spĺňajúcu predstavu o úchvatnosti tohoto kvetu. Vôbec neuvažujete, kam sa najviac hodí, aké pozadie má mať, v ktorom priestore vynikne, ani ako dlho vám vydrží... Nezaujate kĺžete pohľadom po rastlinách, najzaujímavejších v kvete, nevyberáte na vzraste, farbe, vôni... Vôbec nemyslíte na to, že vás niekto predbehol a obrazom vykričal svetu jej výnimočnosť... Pretože moment preberania a voľby "naj", je u každého z nás jedinečný, neopakovateľný, je originálny ! 

Deň po MDŽ. Pre niektorú ženu dôležitejší, tridsaťkrát, ako deň predtým. Iba pre pár osôb najdôležitejším, keď...

Drobnejšia, rozvážnych pohybov hoci mladá, s dlhším krokom a nášľapom baletiek... Dievčenská postava, občas jemne prihrbená v útlych, no pevných pleciach, so žltým chvostom vlasov stiahnutých gumičkou za ušami. Tvary tela, ako prútik orgovánu, s výraznými pukmi naliatymi jarnou miazgou... Volajúca po dotyku.

Keď svieti slnko, všetky kvety slnečníc si tvrdohlavo opaľujú tvár, prihrbené v pleciach, pod váhou žltej hlávky kvetu. Sú ako deti tejto hviezdy...podobné skoro navlas, svojej matke. Pohľad v poli na ne poteší každého človeka a nečudujem sa, keď ma vtiahnu medzi seba, flirtovať a hľadať tú najkrajšiu... Nič zvláštne, na rozľahlom láne plnom rovnakého druhu rastlín bez plevelu, kým...

Jej tvár je... inteligentne pekná. Vo veku zrejúcej mladosti, s úsmevom otvoreným a čitateľným, vie prejaviť úprimnú radosť aj z maličkosti, slova, pokusu o vtip, alebo len tak, lebo úsmev rada rozdáva... Aj keď práve nesvieti slniečko. Pôsobí svojím hlbokým, ženkým hlasom a vôňou, skôr ako...orchidea Amaryllis, no iba pri jemných melódiách... Aj keď sa mlčaním občas naladí do seba, nikdy nie je, ako slnečnica bez slnka... Skôr empaticky noblesná a rozumne optimistická, bez zbytočných rečí a afektu. Ovláda, ako ópium každého, kto je ochotný spoznať ju bližšie, hoci len verbálne... Mágia dedená dospievaním - "femine"...ovládajúca utrpenie i eufóriu na diaľku...

Zhoda medzi ženou a kvetom, vôbec nie náhodná a povrchná - iba ak je na vine pisateľ, ktorému chýba poézia a slová... Taký si ju nezaslúži...!

Jedna, v podmienkach Záhoria, kvitne aj v zime...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Ani vyšetrovanie Dúhu nepripraví o verejné zákazky. Pozrite sa, čo stavia

Zmluva na výstavbu tunela za 500 miliónov eur rieši korupciu, vyšetrovanie daní nie.

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi.


Už ste čítali?