Slnečnica

Autor: Pavol Štulajter | 9.3.2011 o 12:00 | (upravené 10.3.2011 o 11:19) Karma článku: 5,21 | Prečítané:  1089x

Na poli plnom rozkvitnutých slnečníc, vždy nájdete jednu najkrajšiu, najviac spĺňajúcu predstavu o úchvatnosti tohoto kvetu. Vôbec neuvažujete, kam sa najviac hodí, aké pozadie má mať, v ktorom priestore vynikne, ani ako dlho vám vydrží... Nezaujate kĺžete pohľadom po rastlinách, najzaujímavejších v kvete, nevyberáte na vzraste, farbe, vôni... Vôbec nemyslíte na to, že vás niekto predbehol a obrazom vykričal svetu jej výnimočnosť... Pretože moment preberania a voľby "naj", je u každého z nás jedinečný, neopakovateľný, je originálny ! 

Deň po MDŽ. Pre niektorú ženu dôležitejší, tridsaťkrát, ako deň predtým. Iba pre pár osôb najdôležitejším, keď...

Drobnejšia, rozvážnych pohybov hoci mladá, s dlhším krokom a nášľapom baletiek... Dievčenská postava, občas jemne prihrbená v útlych, no pevných pleciach, so žltým chvostom vlasov stiahnutých gumičkou za ušami. Tvary tela, ako prútik orgovánu, s výraznými pukmi naliatymi jarnou miazgou... Volajúca po dotyku.

Keď svieti slnko, všetky kvety slnečníc si tvrdohlavo opaľujú tvár, prihrbené v pleciach, pod váhou žltej hlávky kvetu. Sú ako deti tejto hviezdy...podobné skoro navlas, svojej matke. Pohľad v poli na ne poteší každého človeka a nečudujem sa, keď ma vtiahnu medzi seba, flirtovať a hľadať tú najkrajšiu... Nič zvláštne, na rozľahlom láne plnom rovnakého druhu rastlín bez plevelu, kým...

Jej tvár je... inteligentne pekná. Vo veku zrejúcej mladosti, s úsmevom otvoreným a čitateľným, vie prejaviť úprimnú radosť aj z maličkosti, slova, pokusu o vtip, alebo len tak, lebo úsmev rada rozdáva... Aj keď práve nesvieti slniečko. Pôsobí svojím hlbokým, ženkým hlasom a vôňou, skôr ako...orchidea Amaryllis, no iba pri jemných melódiách... Aj keď sa mlčaním občas naladí do seba, nikdy nie je, ako slnečnica bez slnka... Skôr empaticky noblesná a rozumne optimistická, bez zbytočných rečí a afektu. Ovláda, ako ópium každého, kto je ochotný spoznať ju bližšie, hoci len verbálne... Mágia dedená dospievaním - "femine"...ovládajúca utrpenie i eufóriu na diaľku...

Zhoda medzi ženou a kvetom, vôbec nie náhodná a povrchná - iba ak je na vine pisateľ, ktorému chýba poézia a slová... Taký si ju nezaslúži...!

Jedna, v podmienkach Záhoria, kvitne aj v zime...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ľudia si môžu dovoliť dospieť neskôr, dvadsaťpäť rokov je nových osemnásť

Vedci naznačujú, že ľudia dnes dospievajú pomalšie.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?