Fajnovka

Autor: Pavol Štulajter | 7.3.2011 o 13:45 | (upravené 7.3.2011 o 14:49) Karma článku: 4,89 | Prečítané:  973x

Priestor pred dedinským "kulturákom", sa z ďalej zdal byť celý prekrytý šedou celtovinou, so špicami dohora. Z bližša, ako stredoveký vojenský tábor, o desiatich priestranných stanoch, každý malé šapito... Priestorom však neznejú "surmity", ale šlágre z konca minulého storočia, "prekladané" ako sendvič, "Hergotovými ľudovkami". Jedna stena na stane, nahradená stolmi a výdajnou doskou - ako na trhovišti.  Všetci, za "pultami", v ošumelých odevoch, s klobúkmi na hlavách, obsluha - priveľa mužov i žien. Niektoré s farebnými zásterami od pása. Na sobotu ráno, je na priestranstve, s dlhými lavicami z "bavorského októberfestu", slušná kopa ľudí. Celé rodiny postávajúcich na zvetranom betóne medzi rýchlym občerstvením, s "osmažencami" v rukách... Prevládajú deti, biele primazané i černejšie, pletú sa a pobiehajú - hlavne na jenom mieste...Tam na drevenej EU-palete, práve zbavujú stokilové zabité prasiatko srste...

S dvadsiatkou a igelitkou v ruke, v chladnom marcovom ráne, som teda nasával atmosféru posledného fašiangu na Záhorí. Pravdaže, zátišie dopĺňa pár zarastených, prešedivených junákov, s plastovými pohármi v hrsti. Srkajú víno a nostalgicky prežívajú jarmočné dianie na rannom slniečku po svojom. Najviac dávajú pozor na aktívnych šarvancov, aby do nich silnejšie nevrazili... Mne se to podarilo a s pardónom za vyčrpnutie moku z pohára, som rýchlo prekľučkoval čo najďalej...

Dedinská zabíjačka propagovaná týždeň v rozhlase, organizovaná obecným úradom... Vysvetľovalo to mnohé... Väčšina inkasujúcich za jedlo, bola z tejto inštitúcie, bez zábran brali na striedačku peniaze s následným dokladaním okruškov chleba na tácku, že pri várniciach na guláš, boli z núdze menovaní čudáci so spopolnenými  cigaretami v ústach nad odkrytým jedlom... Oblečenie, miestami ako masky k morene, miestami ako od stola úradovne, s mastnými škvrnami, starosta v klobúku a lekárskom plášti... Keď som pri obchôdzke ešte zazrel prefarbenú blond v päťdesiatke, pri maxipekáči s cigánskou, uhýbajúcou úškľabkom, pred dymom špaku cigarety vrazenej v pravom kútiku krvavých pier...! zároveň sa voľnou rukou škrabala v bujnej nezakrytej hrive (vždy lepšie ako v zadku...) a dávkovala kontinuálne kliešťami mäso do žemlí, pripravovaných kolegom... Nebolo o čom! Vedel som, že nie deficit zdravotných preukazov, ale základy fajnovosti, pestované starou dobou, mi práve vyfúkli žvanec z taniera...! 

Ešte vo dverách bytu pri odchode, som dostal zdôraznenú radu: "A nezabudni k jaternici a klobáske aj kúsok mäsa, nech je zabíjačka kompletná! Tých škvariek stačí kilo!"

... Priniesol som od oficiálneho mäsiara, vydarený bôčik. Ešte aj dnes chutí s domácou knedlou a dusenou kapustou, ako božia mana... O zabíjačke manželke stačilo porozprávať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ľudia si môžu dovoliť dospieť neskôr, dvadsaťpäť rokov je nových osemnásť

Vedci naznačujú, že ľudia dnes dospievajú pomalšie.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?