Od desiatich k piatim

Autor: Pavol Štulajter | 8.2.2011 o 10:01 | (upravené 8.2.2011 o 12:57) Karma článku: 8,11 | Prečítané:  1280x

 Hlavný obsah práce rezortu poľnohospodárstva, je tvoriť suroviny na výrobu potravín hlavne pre ľudí žijúcich v teritóriu danej poľnohospodárskej pôdy. Výmenný obchod poľnohospodárskych tovarov, je na vyrovnávanie prebytkov a nedostatkov s okolitými krajinami v širšom regióne. My dnes hlavne dovážame...! V socializme, rezort dosahoval sebestačnosť . Neexistovala núdza o kvalitné, naše potraviny. Cena dotovaná štátom bola svetová, čo ešte veľa rokov využívali susedia z "rozvinutého kapitalizmu". Dalo sa spievať : "Pohoda, klídek a tabáček..." 

Potraviny boli vždy strategická komodita každého štátu, ako životná nutnosť pre ľudí. Dnes, cíti u nás viac ako polovica populácie ohrozenie ich dostupnosti v kvalite. Na kvalitné totiž nemajú ! Strach z klesajúcej životnej úrovne a silnej väzby na európsky potravinový priestor, ohrozuje aj ich množstvo. Začína sa hlásiť hlad...! 

Na dedine to snáď pretrpia, ľahšie počas vegetácie, nie žeby šlo o rekreáciu, ale príroda pomôže... Pomôže nielen cigáňom, dôchodcom, študentom a učiteľom, ale aj poľnohospodárom, stavebným profesiám a zamestnancom kúpalísk, či iných sezónnych ustanovizní. Práve ľuďom zo spomenutých skupín, sa dá niečo privyrobiť - hlavne v lete, aspoň na jedlo, prežiť bedárom... Je tu stále život menej nákladný, ako v mestách a udržali sa aj pozostatky medziľudského sociálneho cítenia...

Pamätám si, že poľnohospodárstvo po prevrate zakúsilo takú prestavbu, z ktorej určite neprofitujú pôvodní majitelia pôdy, ani väčšina tých, čo tam odpracovali celý život... Po nasmerovaní európskym trendom, nás donútili najprv znížiť stavy hospodárskych zvierat, následne k poklesu osevných plôch a výsadby kultúr. Dohnali tiež dotačnou politikou ku krachu všetky štátne majetky a tretinu družstiev - behom piatich rokov... Cenový atak okolitých krajín na domáce potraviny, dokončil dielo skazy na spracovateľoch poľnohospodárskych produktov, za pomoci EÚ - fondov...

Drobní farmári urobili väčšiu slávu v realiti šou, ako vo výrobe...

"Cunami na Slovensku", tak sa javí nová "reštrukturalizácia poľnohospodárstva", pod taktovkou EÚ. Pripravujú nový dotačný program, ktorý podporí iba poľnohospodárov chovajúcich hospodárske zvieratá ! Tie, ktoré nás prinútili zdecimovať na polovicu pôvodného stavu !!! Platnosť bude už od budúceho roka ! Akoby šlo vybudovať stavby, založiť stádo, zabezpečiť ošetrovateľov, techniku a plochy - za pár € v najbližšom supermarkete...!!!

Ani na dedine už nebude ľahšie prežiť, ani v lete nie ! Nebude "Farmár hľadá farmárku", ale možnosť prežiť aj sám ! Už krátka budúcnosť veští, že pôjde od piatich k nule u najchudobnejších a to môže prerásť k zbíjaniu, ako za feudalizmu...! 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Zarábajú milióny na úkor štátu. Priekupníkov dreva sa nedarí odstaviť

Niektoré firmy, ktoré len skupujú drevo a posúvajú ho ďalej, majú s Lesmi SR uzatvorené nevypovedateľné zmluvy.

DOMOV

Dobré ráno: Kto zarába na slovenských lesoch

Ako u nás funguje biznis s drevom.

KOMENTÁRE

Starostlivosť vzorného hospodára

Podozrenie, že sa o milióny podelili, asi napadá kdekomu.


Už ste čítali?