Od desiatich k piatim

Autor: Pavol Štulajter | 8.2.2011 o 10:01 | (upravené 8.2.2011 o 12:57) Karma článku: 8,11 | Prečítané:  1276x

 Hlavný obsah práce rezortu poľnohospodárstva, je tvoriť suroviny na výrobu potravín hlavne pre ľudí žijúcich v teritóriu danej poľnohospodárskej pôdy. Výmenný obchod poľnohospodárskych tovarov, je na vyrovnávanie prebytkov a nedostatkov s okolitými krajinami v širšom regióne. My dnes hlavne dovážame...! V socializme, rezort dosahoval sebestačnosť . Neexistovala núdza o kvalitné, naše potraviny. Cena dotovaná štátom bola svetová, čo ešte veľa rokov využívali susedia z "rozvinutého kapitalizmu". Dalo sa spievať : "Pohoda, klídek a tabáček..." 

Potraviny boli vždy strategická komodita každého štátu, ako životná nutnosť pre ľudí. Dnes, cíti u nás viac ako polovica populácie ohrozenie ich dostupnosti v kvalite. Na kvalitné totiž nemajú ! Strach z klesajúcej životnej úrovne a silnej väzby na európsky potravinový priestor, ohrozuje aj ich množstvo. Začína sa hlásiť hlad...! 

Na dedine to snáď pretrpia, ľahšie počas vegetácie, nie žeby šlo o rekreáciu, ale príroda pomôže... Pomôže nielen cigáňom, dôchodcom, študentom a učiteľom, ale aj poľnohospodárom, stavebným profesiám a zamestnancom kúpalísk, či iných sezónnych ustanovizní. Práve ľuďom zo spomenutých skupín, sa dá niečo privyrobiť - hlavne v lete, aspoň na jedlo, prežiť bedárom... Je tu stále život menej nákladný, ako v mestách a udržali sa aj pozostatky medziľudského sociálneho cítenia...

Pamätám si, že poľnohospodárstvo po prevrate zakúsilo takú prestavbu, z ktorej určite neprofitujú pôvodní majitelia pôdy, ani väčšina tých, čo tam odpracovali celý život... Po nasmerovaní európskym trendom, nás donútili najprv znížiť stavy hospodárskych zvierat, následne k poklesu osevných plôch a výsadby kultúr. Dohnali tiež dotačnou politikou ku krachu všetky štátne majetky a tretinu družstiev - behom piatich rokov... Cenový atak okolitých krajín na domáce potraviny, dokončil dielo skazy na spracovateľoch poľnohospodárskych produktov, za pomoci EÚ - fondov...

Drobní farmári urobili väčšiu slávu v realiti šou, ako vo výrobe...

"Cunami na Slovensku", tak sa javí nová "reštrukturalizácia poľnohospodárstva", pod taktovkou EÚ. Pripravujú nový dotačný program, ktorý podporí iba poľnohospodárov chovajúcich hospodárske zvieratá ! Tie, ktoré nás prinútili zdecimovať na polovicu pôvodného stavu !!! Platnosť bude už od budúceho roka ! Akoby šlo vybudovať stavby, založiť stádo, zabezpečiť ošetrovateľov, techniku a plochy - za pár € v najbližšom supermarkete...!!!

Ani na dedine už nebude ľahšie prežiť, ani v lete nie ! Nebude "Farmár hľadá farmárku", ale možnosť prežiť aj sám ! Už krátka budúcnosť veští, že pôjde od piatich k nule u najchudobnejších a to môže prerásť k zbíjaniu, ako za feudalizmu...! 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Bývalému šéfovi SNS Moricovi sa darí. Vozíme sa najmä v jeho vlakoch

Železničná spoločnosť Slovensko si objedná päť nových vozňov na diaľkovú dopravu od vrútockej firmy.

DOMOV

Pre amnestie zmenili ústavu. Čo to vlastne znamená?

Samotné amnestie sa budú rušiť najskôr na budúci týždeň.

KOMENTÁRE

Amnestie sú škvrnou na našej slobode. Zrušte ich

Poslanci urobili to, čo od nich žiada nádej pre ďalšie generácie.


Už ste čítali?