"Agentúra JPP" - za čím sa ženieme

Autor: Pavol Štulajter | 9.2.2011 o 10:18 | (upravené 9.2.2011 o 14:17) Karma článku: 4,80 | Prečítané:  845x

Vraj, preto je teraz svet taký uponáhľaný, lebo chýba istota práce, je vysoké nájomné, ceny bytov či domov stále dosahujú desaťročné zárobky v čistom, je spochybnená opora zdravia vo funkčnosti nemocníc a lekároch iba za zdravotné odvody, sú prehnané ceny potravín v pomere k príjmom... Každý v našej spoločnosti preto venuje najviac času vymýšľaniu, ako získať finančné prostriedky a vzápätí nápad čo najskôr realizovať. Ešte pred striehnucou konkurenciou... Musí k tomu využívať rýchle autá, lietadlá, mobily, operácie, informácie, internet... Vraj ! 

No čo, je preukazná pravda, ešte pamätám, že práce bolo voľakedy pre každého dosť a nestalo sa, žeby za ňu nedostali zaplatené ?! Verili sme, že práca nie je zajac, neutečie... Dnes to neplatí, pokiaľ len sám nezamestnávate...!

Nájomné za pár korún, nebolo populárne, veď väščina mala svoj byt a za pomoci nenávratnej pôžičky, sa dal postaviť do troch rokov svojpomocne dom... Novomanželskou pôžičkou, nebolo ťažké ho skromne zariadiť a žiť si svoj nezávislý život v rodine ! Je preukazná pravda, že ak ste šli na operáciu, nemuseli ste vykradnúť banku, ani stavať pozlátený dôchodkový pilier, podopierajúci súkromnú sociálku, ktorý, ako sa zdá, nutný zo zákona, bude ako jediný zdroj obživy na staré kolená... Ak len nebačujete a nedojíte vďačné slovenské ovečky z posledného mlieka sám... Nejde o žalospev, vraví sa, dáko bolo, dáko bude - len čo tie sľuby, čo súčasná realita v EÚ a čo denné vyhrážky vlády v sociálnej oblasti...?!

To je preukazná pravda ! Nie, "...jedna pani povedala..." Kedysi ten stav vyhovoval síce len 80% ľudí v spoločnosti, no museli ste byť zosobášení - kvôli novomanželskej, ale povedzte, nebrali by to aj dnes niektorí mladí ?

Ja, tým so zmyslom pre humor hovorím, že : "... šialenú rýchlosť pokroku na západe, obmedzoval u nás - alkohol, Berlínsky múr a železná opona..." 

Vtedy totiž, alkohol v krvi bol žandárom kvalifikovaný, ako poľahčujúca okolnosť, lebo spomaľoval...! Múr bránil úteku na západ, hlavne neschopným presadiť sa v socializme a tak brzdili vývoj u nás. Teraz niektorí, čo sa im predsa podarilo emigrovať, dávajú domasedom zabrať, hoci ich nie je ani 10% s rodinami ! Imaginárna železná opona, hrala v hibernácii spoločnosti tiež dôležitú rolu. Utajovala, v čom bol prehnitý kapitalizmus lepší, ako čerstvý ruský socializmus. Za oponu nebolo dobre vidieť, až keď začala hrdzavieť v 68´, to ju nepomohli  zachrániť ani ruskí vojaci a postupne ju sami likvidovali do zberu dejín... Dlho im to trvalo a nás hamovalo...!

Agentúra JPP pochybuje, či posadnutosť, s akou sme predbiehali okolité štáty v prieniku do EÚ, nie je skôr diskvalifikáciou a neskončí slzami porážky... Vraj nič nepomôže znížiť momentálnu rýchlosť, teraz už voľného pádu životnej úrovne u väčšiny obyvateľov. Vraj, platíme za spomalenú minulosť, keď bolo dobre všetkým, nielen... Vraj, nie je tak zle, aby nemohlo byť horšie a "dávna" minulosť je klam ! Súčasná moc to jednoducho nevie - diletanti !

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ľudia si môžu dovoliť dospieť neskôr, dvadsaťpäť rokov je nových osemnásť

Vedci naznačujú, že ľudia dnes dospievajú pomalšie.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?