Pokora, nebolo by lepšie...

Autor: Pavol Štulajter | 11.1.2011 o 10:15 | (upravené 11.8.2011 o 21:46) Karma článku: 3,47 | Prečítané:  804x

 Pokora, pokora, pokora...! Zaznieva cez komunikačné "debničky" v domácnostiach, z úst "novozvolencov", "šoubiznismenov" a "pastierov ľudského stáda". Z úst "krotiteľov mládeže" na špeciálnych reedukačných  školách a ešte v rodinách, kde generačný rozpor prerástol do fázy "výpalníctva" detí voči rodičom...                                                                                                                       

Keď v roku 1521 Španiel Hernando Cortés zničil Aztécky Tenochtitlan, masakroval celý národ a cez väzneného kráľa bačoval viac ako rok ... To bola pokora ! - Najimä pre Montezumu II., hrdého indiána, ktorý nakoniec zahynul trafený kameňom do hlavy od vlastného, keď už nedokázal spáchať harakiri... Keď sa ale dožaduje takýchto prejavov predseda vlády na Slovensku v posledných desaťročiach - od celého národa...?! Čo sú to za argumenty, že "pokorne vydržte, ide o ťažkú privatizáciu, keď majetok rozdelíme, bude dobre všetkým...!" Alebo, že "prejdeme pokorne a v mene mieru, v priemyselnom strojárstve od výroby zbraní k zmysluplnému rozvoju ľahkého priemyslu...!" Ktorý dominoval práve u osamostatnených bratov Čechov... Či, že "je kríza, za dva roky sa amerikáni zo zlých hypoték dostanú a demokraciu s pokorou rozvinieme u nás, bez výrazných dopadov...!"

Najpokornejší zo všetkých, je však súčasný "premier", keď s útrpným výrazom v tvári konečne rieši "ťaživú situáciu zdedenú od predchádzajúcich maFi(c)ánov, s miniminimálnym dopadom na polovicu národa v biede...!". Komu a načo sa koriť ? Nebolo by lepšie to harakiri...?!

Taká pokora v rozvetvenej rodine hercov, to je niečo iné...! Tí starší ju síce vnímajú u elévov skôr ako dobre nasadené tangáče, - je tam, no akosi ju nebadať popri neetických bujných vnadách slávy a šesťciferných gážach. Viem, že ide o povrchné charakterizovanie stavu, veď najimä klaňačky po predstaveniach, je to pravé pokorné. Zaslúžené, po namáhavých skúškach na širokom poli šoubisu, keď okrem divadla, filmu v Čechách, RTVS, reklám, musia zvládať aj smotánky... Pokora, by dnes bola smiešna, hoci cirkusanti práve ňou završovali svoju exhibíciu, nie tak dávno. Ozaj, nebolo by lepšie účasť v tých smotánkach aj odmeňovať ? - často sú v nej presvedčivejší, ako na scéne...!

"Pokory sa nedočkáš, ani u jedného z nich...!", hovorí kamoš - vychovávateľ v polepšovni. "Aj boha na dlani im môžeš ukázať, bude sa ti to po kútoch modliť, no využije každú príležitosť, ujde, prepadne, okradne, - a z takých rodín... Rodičia im dali všetko, sú z elity a niektorí už aj vraždili...! Po dovŕšení veku idú niektorí do háreštu odtiaľto a ani my to s nimi nezvládame, v zariadení !" Sú tam bieli, aj čiernia, pasáci aj šlapy a do ich hierarchie sa nedá montovať. Ako vo väznici, iné zákony...

"Keby sme mali ostrovy v Atlantiku, radšej ako diamantovú baňu v JAR, možno by tam za účasti cirkvi, veď jej úspech je neprehliadnuteľný v histórii...?!" Ktovie ?? Symbolicky, Robinsonova noha na Piatkovej hlave, s cieľom prevýchovy.

Ale veď bez pokory to ide aj tak lepšie, tak načo.......

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Zarábajú milióny na úkor štátu. Priekupníkov dreva sa nedarí odstaviť

Niektoré firmy, ktoré len skupujú drevo a posúvajú ho ďalej, majú s Lesmi SR uzatvorené nevypovedateľné zmluvy.

DOMOV

Dobré ráno: Kto zarába na slovenských lesoch

Ako u nás funguje biznis s drevom.

KOMENTÁRE

Starostlivosť vzorného hospodára

Podozrenie, že sa o milióny podelili, asi napadá kdekomu.


Už ste čítali?