Pokora, nebolo by lepšie...

Autor: Pavol Štulajter | 11.1.2011 o 10:15 | (upravené 11.8.2011 o 21:46) Karma článku: 3,47 | Prečítané:  802x

 Pokora, pokora, pokora...! Zaznieva cez komunikačné "debničky" v domácnostiach, z úst "novozvolencov", "šoubiznismenov" a "pastierov ľudského stáda". Z úst "krotiteľov mládeže" na špeciálnych reedukačných  školách a ešte v rodinách, kde generačný rozpor prerástol do fázy "výpalníctva" detí voči rodičom...                                                                                                                       

Keď v roku 1521 Španiel Hernando Cortés zničil Aztécky Tenochtitlan, masakroval celý národ a cez väzneného kráľa bačoval viac ako rok ... To bola pokora ! - Najimä pre Montezumu II., hrdého indiána, ktorý nakoniec zahynul trafený kameňom do hlavy od vlastného, keď už nedokázal spáchať harakiri... Keď sa ale dožaduje takýchto prejavov predseda vlády na Slovensku v posledných desaťročiach - od celého národa...?! Čo sú to za argumenty, že "pokorne vydržte, ide o ťažkú privatizáciu, keď majetok rozdelíme, bude dobre všetkým...!" Alebo, že "prejdeme pokorne a v mene mieru, v priemyselnom strojárstve od výroby zbraní k zmysluplnému rozvoju ľahkého priemyslu...!" Ktorý dominoval práve u osamostatnených bratov Čechov... Či, že "je kríza, za dva roky sa amerikáni zo zlých hypoték dostanú a demokraciu s pokorou rozvinieme u nás, bez výrazných dopadov...!"

Najpokornejší zo všetkých, je však súčasný "premier", keď s útrpným výrazom v tvári konečne rieši "ťaživú situáciu zdedenú od predchádzajúcich maFi(c)ánov, s miniminimálnym dopadom na polovicu národa v biede...!". Komu a načo sa koriť ? Nebolo by lepšie to harakiri...?!

Taká pokora v rozvetvenej rodine hercov, to je niečo iné...! Tí starší ju síce vnímajú u elévov skôr ako dobre nasadené tangáče, - je tam, no akosi ju nebadať popri neetických bujných vnadách slávy a šesťciferných gážach. Viem, že ide o povrchné charakterizovanie stavu, veď najimä klaňačky po predstaveniach, je to pravé pokorné. Zaslúžené, po namáhavých skúškach na širokom poli šoubisu, keď okrem divadla, filmu v Čechách, RTVS, reklám, musia zvládať aj smotánky... Pokora, by dnes bola smiešna, hoci cirkusanti práve ňou završovali svoju exhibíciu, nie tak dávno. Ozaj, nebolo by lepšie účasť v tých smotánkach aj odmeňovať ? - často sú v nej presvedčivejší, ako na scéne...!

"Pokory sa nedočkáš, ani u jedného z nich...!", hovorí kamoš - vychovávateľ v polepšovni. "Aj boha na dlani im môžeš ukázať, bude sa ti to po kútoch modliť, no využije každú príležitosť, ujde, prepadne, okradne, - a z takých rodín... Rodičia im dali všetko, sú z elity a niektorí už aj vraždili...! Po dovŕšení veku idú niektorí do háreštu odtiaľto a ani my to s nimi nezvládame, v zariadení !" Sú tam bieli, aj čiernia, pasáci aj šlapy a do ich hierarchie sa nedá montovať. Ako vo väznici, iné zákony...

"Keby sme mali ostrovy v Atlantiku, radšej ako diamantovú baňu v JAR, možno by tam za účasti cirkvi, veď jej úspech je neprehliadnuteľný v histórii...?!" Ktovie ?? Symbolicky, Robinsonova noha na Piatkovej hlave, s cieľom prevýchovy.

Ale veď bez pokory to ide aj tak lepšie, tak načo.......

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Mayová prehrala dôležité hlasovanie o brexite

Proti návrhu zákona sa vzbúrili poslanci Konzervatívnej strany.

TECH

Na Jupiteri sa deje čosi zvláštne, Veľká červená škvrna sa zmenšuje

Vedci pracujú na trojrozmernom modeli najznámejšej búrky.


Už ste čítali?